STOP SPALARNI ŚMIECI NA OSIEDLU KARŁOWICE – RÓŻANKA WE WROCŁAWIU
Czy mieszkańcy osiedli – Różanka, Karłowice, Polanka, Poświętne, Sołtysowice, Lipa Piotrowska – CHCĄ SPALARNI ŚMIECI NA SWOIM TERENIE? Z pewnością NIE!
Planowana budowa nowej wielopaliwowej elektrociepłowni o mocy 225 MWt na osiedlu Różanka, przy ulicy Obornickiej 195 we Wrocławiu, przez firmę Fortum, ma stać się elementem systemu gospodarki odpadami we Wrocławiu!
Jednym zdaniem – będą spalane odpady! W związku z tym, że we Wrocławiu wiatry wieją głównie z zachodu i północnego zachodu, to w zależności od ich siły zanieczyszczenia będą opadały między innymi na część mieszkalną Różanki, Karłowic, Polanki, Poświętnego, Polanowic, Sołtysowic, itd.
Poza węglem i biopaliwami mają być spalane paliwa alternatywne, w tym wysuszone odpady ściekowe. Materiały do produkcji paliw alternatywnych to głównie odpady wysokokaloryczne takie jak opony, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne, tekstylia, oleje odpadowe, odpady zwierzęce, itp.
Ilość odpadów paliw alternatywnych i osadów ściekowych ma wynosić do 240 000 000 kg/rok. Planowana inwestycja będzie wytwarzać łącznie 150 614 000 kg odpadów rocznie, z czego 43 000 kg/rok odpadów niebezpiecznych!
Planowane przedsięwzięcie kwalifikowane jest do przedsięwzięć zawsze znacząco oddziaływujących na środowisko! Projekt przewiduje cztery silosy o łącznej pojemności 20 000 m3 na składowanie biopaliw i paliw alternatywnych, dowożonych ciężarówkami, elektrociepłownię czyli spalarnię wraz z kominem o wysokości 4-rech osiedlowych wieżowców (120m).
Odbyło się już pierwsze spotkanie przedstawicieli mieszkańców Osiedla Karłowice-Różanka z Zarządem firmy Fortum. W spotkaniu ze strony mieszkańców, uczestniczyły osoby na co dzień pracujące społecznie na rzecz osiedla, jednocześnie będące obecnie lub w przeszłości Radnymi Rady Osiedla Karłowice-Różanka. Osoby bezpośrednio zaangażowane to Pani Barbara Pokorny, Pani Katarzyna Cincio-Gajewska, Pani Grażyna Bronicka, Pan Przemysław Zankowski, Pan Marcin Krzykowski oraz Przewodniczący Rady Osiedla Karłowice – Różanka Łukasz Kaczkowski. Należy podkreślić, że firma Fortum okazała się bardzo otwarta na rozmowy, przekazała wszelkie niezbędne informacje na temat planowanej inwestycji i deklaruje prowadzenie odpowiedzialnego dialogu społecznego.
Został zawiązany SPOŁECZNY KOMITET OCHRONY ŚRODOWISKA NASZEGO OSIEDLA, w którego skład weszły wyżej wymienione osoby w tym radni osiedla Karłowice – Różanka, przewodniczący Rady Osiedla Karłowice – Różanka, społecznicy, naukowcy Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz innych uczelni oraz specjaliści i urzędnicy zawodowo zajmujący się tematyką związaną z ochroną środowiska, którym zależy na jakości życia na naszym osiedlu.
Komitet zaprasza do współpracy wszystkie osoby mogące i chcące pomóc w pracy nad tym tak trudnym, ale jakże ważnym społecznie problemem!
Osoby chcące przyłączyć się, mogą zgłaszać się e-mailem, pisząc na: kontakt@karlowice-rozanka.com.pl lub poprzez Facebook. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Osiedle Karłowice-Różanka na Facebooku oraz profilu akcji: Facebook STOP SPALARNI ŚMIECI NA RÓŻANCE
Nasz portal będzie na bieżąco informował mieszkańców o prowadzonych działaniach w temacie budowy Spalarni Śmieci oraz działań SPOŁECZNEGO KOMITETU OCHRONY ŚRODOWISKA!
Dzisiaj, już zadajemy następujące pytania?
– Dlaczego powietrze, którym oddychamy, ma być dodatkowo zanieczyszczane, takimi substancjami jak: Pył zawieszony PM10, Pył zawieszony PM2,5, Dwutlenek siarki, Dwutlenek azotu, Substancje organiczne, Chlorowodór, Fluorowodór, Tlenek węgla, Kadm + Tal, Rtęć, Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V, Dioksyny i furany, Węglowodory alifatyczne, Węglowodory aromatyczne?
– Dlaczego nasze osiedle ma być narażone na zwiększony hałas, niszczenie dróg, dodatkowe zanieczyszczenie spalinami samochodowymi? (setki przejazdów samochodów ciężarowych dowożących biomasę i odpady do zbiorników oraz wywożących popioły! Magazyn na paliwa ma mieć pojemność 20 000 m3 !)
– Dlaczego mamy narażać się na trujące i śmierdzące wyziewy ze składowanych paliw alternatywnych, biomasy, chemikaliów niezbędnych do prowadzenia procesów technologicznych?
– Dlaczego mamy stać się składowiskiem odpadów?
Nie widzimy żadnych powodów dla których spalanie śmieci i zanieczyszczeń ma się odbywać na naszym Osiedlu!
Projektowana elektrociepłownia:
– Nie będzie bezpośrednio zasilała naszego osiedla w energię cieplną!
– Nie znajdują się na naszym osiedlu składowiska odpadów, które należałoby utylizować!
– Nie ma na naszym osiedlu żadnego zakładu przemysłowego, który by produkował paliwa alternatywne z odpadów!
Projekt przewiduje zlokalizowanie inwestycji w bardzo bliskiej odległości od zabudowań. Odległość ta ciągle się zmniejsza z uwagi na nowo budowane osiedla mieszkaniowe przy ulicy Obornickiej!
Zwracamy się do mieszkańców o wsparcie w naszej wspólnej sprawie, bo zarówno dla nas jak i dla was najważniejsze jest dobro naszych rodzin i naszej dzielnicy. Nie pozwólmy z naszych pięknych osiedli zrobić Spalarni, która ani nie przysporzy nam chluby, ani zdrowia. Spalarnia może znacznie obniżyć komfort życia mieszkańców jak również wartość naszych nieruchomości!
Nie pozwólmy aby o komforcie naszego życia decydowała garstka osób, zadbajmy o nasze zdrowie i naszych dzieci!
Weźmy sprawy w swoje ręce!
Kontakt: kontakt@karlowice-rozanka.com.pl
Facebook: Facebook: Osiedle Karłowice-Różanka i Facebook: STOP SPALARNI ŚMIECI NA RÓŻANCE
Chore, z dala od miast takie coś powinni budować a nie na ich terenie.
Dokładnie !
Odpady są spalane w takiej temperaturze że mało toksyn z nich zostaje.
Popioły wyłapywane są w elektrofiltrach, a na koniec spaliny trafiają do bardzo długiego komina.
Czy na pewno jest się czego bać?
Niech sobie przedstawiciel „Fortum Power” wybuduje spalarnie w dużym pokoju, będzie miał własne ogrzewanie i prąd do lodówki. Drugi plus własnej spalarni to koniec wynoszenia śmieci w deszcz czy mróz.
W środku Wiednia istnieje spalarnia i co roku odwiedza ją setki wycieczek. Nie wiecie nawet jak takie coś działa a dajecie się nabierać pseudo ekologom mającym 0 pojęcie
Przedsięwzięcie kwalifikowane jest do przedsięwzięć zawsze znacząco oddziaływujących na środowisko. Spalarnia nie będzie emitowała tlenu i wody źródlanej a szkodliwe substancje.
Nawet jeżeli filtry będą usuwały 99,99% zanieczyszczeń (pytanie jaka jest sprawność filtrów po kilku latach pracy?) i tylko 0,01% trafi do środowiska to warto policzyć ile to jest 0,01% z 150 614 000 kg odpadów !?!
15 061kg w ciągu roku, jak podzielimy na dni wyjdzie nam około 41kg zanieczyszczeń na dzień, po czym całość rozkłada się w jakiejś przestrzeni. Bardzo zaniżając przestrzeń, np. 1000m x 1000m x 100m, wychodzi ci, że w jednym metrze sześciennym jest 4*10^(-7)kg = 0.0000004kg. Więcej śmieci generuje twój samochód, czy twojego sąsiada, albo wujka….
Dziękuję i nie pozdrawiam.
troche sie przecinki pomyliły w tych wiliczeniach. Nie 15 061kg a 150 614 000 kg wiec dziennie to wychodzi 412 641 kg a nie 41kg
Artur pierd****isz jak potłuczony. OCZYWISTE, że jest się czego bać! Z oszczędności na pewno będą zatruwać okolice. Pytasz się czy jest się czego bać a w sklepach jest żywność GMO lub ryż z plastiku. Do wszystkiego dodawany jest cukier a do wody zabójczy fluor. Nie Kur*** nie ma się czego bać otacza nas dobrobyt ekologia i wszech obecna walka o dobro człowieka. Pogoń za pieniądzem za wszelką cenę nie istnieje
Panie Arturze, „Nawet jeżeli filtry będą usuwały 99,99% zanieczyszczeń ” ale takie nie istnieją!
99% to super jakość!
a czemu nie wykorzystacie gazu ziemnego , przecież już mieliście taki projekt ?
nawet się załapałem na szkolenie z obsługi najnowszych gazomierzy jakie miały być zastosowane w waszej firmie
czemu nie wykorzystacie gazu ziemnego ?
Załapałem się nawet na kurs obsługi najnowszych gazomierzy które miały być tu zamontowane
Pingback:Sortownia odpadów na | Karłowice-Różanka
Spalarnia budowana przy obecnych standardach i wymaganiach (restrykcyjnych) technologicznych nie wpływa niekorzystnie na środowisko. ” Odpady” które tam trafiają podczas spalania wydzielają szkodliwe związki – bo są odpadami zmieszanymi w końcu sami je wytwarzamy, ( ale warto dodać że nie trafiają tam wszystkie odpady – gruz, szkło, wielkogabarytowe ), natomiast zanim te szkodliwe związki opuszczą spalarnie to przechodzą przez szereg różnego rodzaju filtrów i urządzeń i ostatecznie do powietrza trafia zdecydowanie mniej związków niż w przypadku elektrowni węglowej, a już na pewno zwykłego pieca Kowalskiego, po prostu powietrze które emitowane jest na końcowym etapie spełnia wszystkie normy jakościowe, no i przecież jeśli jest to termiczne unieszkodliwianie odpadów to mało co tam zostaje później – tylko popiół/żużel który jest zagospodarowany odpowiednio ( ale warto dodać że nie trafiają tam wszystkie odpady – gruz, szkło, wielkogabarytowe). Poza tym połączenie drogowe (AOW) z najbliższą dużą sortownią odpadów w której jest wytwarzane RDF – paliwo z odpadów w formie stałej byłoby dużym plusem – o ile Spalarnia byłaby przystosowana do tego. Minusem mógłby być hałas chociaż i to jest do przeskoczenia. Dodatkowo Spalarnia nie funkcjonuje 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę. No i wreszcie takiemu miastu jak Wrocław niezbędna jest spalarnia zważywszy na coraz większą ilość powstających odpadów i czas najwyższy. Ogólnie chyba więcej plusów niż minusów jest w tej inwestycji a mieszkańcy miasta wyjdą na tym z korzyścią. Pozdrawiam,
🙂
Fińskie Fortum dewastuje ciepłownictwo we Wrocławiu.Może też niszczyć nasze środowisko naturalne.
A co w przypadku awarii? To tyko maszyny i zawodni ludzie. Np. w nocy przestają działać filtry, temperatura spalania spada, pożar potężnych ilości paliwa…
Wszystko to leci na dziesiątki tysięcy śpiących ludzi….
Rozumiem, że prezesi spalarni złożą kondolencje…
Jakie by nie były filtry to zanieczyszczenia i tak są. Wole 0% zanieczyszczeń z niezbudowanej spalarni niż przefiltrowane zanieczyszczenia ze zbudowanej.
Do tego składowisko – to jakaś jazda! Wiecie co sie dzieje przy składowiskach – smród, szczury, robale i ptactwo roznoszące syf po okolicy. Znam takie składowiska i jest to koszmar dla okolicznych mieszkańców.
A nasze mieszkania i domy bedą nie sprzedawalne. Najpierw płacimy gruba kasę deweloperowi a potem będziemy sprzedawać poniżej włożonej kasy.
A ta okolica miała szanse stać sie drugim ołtaszynem – ładna, blisko terenów zielonych, szybki dojazd do centrum i na obwodnice. Po co niszczą taki potencjał! Więcej by zarobili budując tu bloki mieszkalne.
Ps. U nas są cały czas przekroczone normy smogowe i wiatr leci bezpośrednio z tamtąd na nas. Koszmar!!!!
Ps. Proponuje zbudować taką spalarnie przy Leśnicy (sporo urzędników się tam pobudowało i ma mieszkania) lub przy Ramiszowie 😉
W każdym normalnym kraju przy takiej inwestycji biorą pod uwagę przeważający kierunek wiatru w danej aglomeracji. A w naszej polskiej Afryce planują taką inwestycje na samym środku terenów mieszkalnych. 5 km od Rynku. Gratuluje „inteligencji”.
Zapominamy także o dwóch ważnych rzeczach – pierwsza to składowanie odpadów. Przecież spalarnia będzie musiała gdzieś składować odpady niebezpieczne – co z zabezpieczeniem tego typu składowisk przed przeciekaniem i dostawaniem się szkodliwych substancji do gruntu i co z zapachem takich składowisk. Dodam jeszcze, że kwestia estetyki też ma swoje należne miejsce – nikt nie chce mieszkać koło śmietniska.
I druga kwestia – transport. Zapominamy, że śmieci przewiezione do takiej spalarni, która ma ileś tysięcy ton odpadów przerabiać na energię to ogromna ilość ciężarówek, cystern, tirów, które muszą dowieść ten „towar” do spalarni. Przecież każda taka ciężarówka spala paliwo i zanieczyszcza powietrze (o filtrach proszę tu nie wspominać bo Volkswagen też instalował filtry i większość z nas wie jak to się skończyło i jak wszyscy zostali zrobieni w balona przez tę firmę). Dodatkowo chodzi tez o przepustowość ulic i jej jakość. Już teraz po ul. Obornickiej i przyległych jej ulicach jeżdżą wszystkie autobusy miejskie, które zjeżdżają do zajezdni. Dodajcie do tego ciężarówki, które miałyby dostarczać materiały do spalania i wychodzą nam zasmrodzone ulice, zapchane do granic możliwości. A my przecież też musimy mieć szansę się poruszać po ulicach.