„STOP Spalarni odpadów” protest na Różance przed kamerami ogólnopolskiej telewizji!
W niedzielę 30.04.2017r. na ul. Obornickiej przed kamerami stanęli mieszkańcy wraz z Komitetem Społecznym „STOP Spalarni Odpadów”, przedstawiciele inwestora – firmy Fortum oraz urzędnicy Urzędu Miejskiego Wrocławia i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie odbyło się na zaproszenie programu Głos Regionów w TVP3 prowadzonego przez dziennikarza Pana Marcina Rosińskiego.
Pomimo „długiego weekendu”, bardzo licznie stawili się mieszkańcy m.in. takich osiedli jak Różanka, Lipa Piotrowska, Rędzin, Osobowice, Świniary, Widawa, Polanowice, Poświętne, Ligota i Karłowice. Wśród mieszkańców znaleźli się również politycy z różnych ugrupowań.
Mieszkańcy przyszli na miejsce aby wyrazić swój protest wobec planowanej inwestycji związanej z budową spalarni odpadów nazywanej elektrociepłownią wielopaliwową.
Poza protestem przeciwko planowanej spalarni, mieszkańcy wskazywali na to, że inwestor którym jest fińska firma Fortum nie realizuje potrzeb mieszkańców Wrocławia. Brak postępu w podłączaniu istniejących wrocławskich kamienic do sieci ciepłowniczej, której Fortum jest właścicielem, czy wręcz odmowy w przyłączaniu istniejących domów powoduje, że miasto cały czas boryka się ze smogiem.
Jak obliczyli działacze ruchów miejskich, w obecnym tempie firmy Fortum, podłączenie do sieci ciepłowniczej istniejących kamienic zajmie 700 lat.
Przedstawiciel Firmy Fortum informowali o zwiększeniu dostarczanej mocy cieplnej w ostatnim roku, jednakże z informacji jakie posiadamy, dotyczy to głównie nowych inwestycji a nie podłączania starych budynków często ogrzewanych piecami kaflowymi opalanymi węglem.
Istniejące we Wrocławiu elektrociepłownie mają wystarczającą wydajność aby sukcesywnie dołączać kolejne budynki w naszym mieście. Dodatkowo nie ma żadnych przeszkód technicznych, aby obecnie rozwijać istniejącą sieć na terenie północnego Wrocławia na bazie energii dostarczanej z istniejącej elektrociepłowni.
Niestety, jedynie nieliczne nowe osiedla są obecnie podłączane do sieci ciepłowniczej i muszą budować własne kotłownie lub montować indywidualne piecyki gazowe. Mieszkańcy jednoznacznie wskazywali na to, że takie praktyki to działania na szkodę naszego Miasta i mieszkańców.
Przedstawiciel firmy Fortum poinformowali o chęci prowadzenia dialogu społecznego w sprawie tej inwestycji, jednakże wiemy, że już od dawna firma prowadzi działania mające na celu uzyskanie odpowiednich pozwoleń i limitów na stworzenie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli spalarni śmieci. Obecne zapewnienia co do chęci rozmowy są mało wiarygodne w obliczu istniejących faktów i już rozpoczętych prac, mających na celu stworzenie przyłączy do działki na której ma powstać spalarnia.
Zapewnienia inwestora, co do bezpieczeństwa instalacji wydają się również mało wiarygodne, ponieważ jest to z definicji instalacja znacząco wpływająca na środowisko.
W czasie spotkania, urzędnicy wydziałów ochrony środowiska podkreślili, że spalanie odpadów jest najgorszą z metod pozbywania się surowców odzyskiwanych i należy położyć nacisk na ich sortowanie i odzyskiwanie.
Przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia i kancelarii Prezydenta Wrocławia zapewniali, że Miasto nie akceptuje budowy spalarni odpadów na terenie Wrocławia, jednakże przedstawiciele Komitetu Społecznego „STOP Spalarni Odpadów” stwierdzili, że zakończą swoje działania dopiero wtedy, kiedy będą pisemne gwarancje, że ten obiekt nie powstanie.
Komitet Społeczny „STOP Spalarni Odpadów” poinformował o prowadzonych pozytywnych rozmowach z Prezydentem Wrocławia, Panem Rafałem Dutkiewiczem i o konieczności budowy sortowni odpadów dla Wrocławia, jednakże w uzgodnionej i akceptowalnej społecznie lokalizacji.
Program „Głos Regionów” był nadawany na żywo na ogólnopolskiej antenie TVP3 i będzie dostępny do obejrzenia w internecie na stronie TVP3 http://www.tvp.pl/glos-regionow.
Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z tym materiałem.
Więcej na temat planowanej spalarni odpadów pisaliśmy we wcześniejszym artykule TUTAJ