Kot zimą. Kilka porad. POMAGAJCIE!
Nadchodzi zima i prognozy mówią o dużym ochłodzeniu (do minus 15 °C).
Koty żyjące dziko w miastach i na przedmieściach miast będą potrzebowały wsparcia ludzi by przetrwać. Jednak pomoc tym zwierzętom żyjącym dziko nie polega na przygarnięciu ich pod dach, do mieszkań. W ten sposób możemy nawet takiego kota skrzywdzić. Dziko żyjące koty potrzebują jedynie naszego niewielkiego, ale odpowiedzialnego i umiejętnego wsparcia.
Dlaczego warto to robić?
Odpowiedź jest prosta! Kot to przyjaciel ludzi i miast dużych i małych. Dzikie koty to ekipa sanitarna w mieście! Żaden człowiek z tonami trutki nie wytępi takiej ilości szczurów i myszy, co dobrze zorganizowana kocia ekipa!
W ostatnich dniach w wiadomościach słyszy się o „szczurzym” problemie Paryża. Ten problem mogą skutecznie rozwiązać jedynie koty. Człowiek jest bezradny. Najedzony szczur – a w mieście pokarmu dla nich nie brakuje, nie tknie żadnej trutki! Szczury są niezwykle inteligentne. Do ich schwytania potrzebna jest zwinność kota i jego instynkt łowcy! Polowaneczko! – To ulubiona, pożyteczna dla człowieka kocia rozrywka. Pozwól działać kociemu instynktowi!
Oto, co możemy zrobić dla takich kotów:
- Otworzyć jeden lufcik/okienko do piwnicy. Pamiętaj o sprawdzeniu, czy jest otwarte! Kot zginie w zamkniętym pomieszczeniu!
- Usuń z tego pomieszczenia, albo z dostępnego korytarza piwnicy trutkę na szczury.
- Powiadomić o swoim działaniu sąsiadów i zachęcić ich do współpracy.
- Zadbać o dostęp do wody, która nie zamarza. Miseczka wody! Nie wolno kotów poić krowim mlekiem! Owszem, mleko wypiją, ale będą chorować. Biegunka gwarantowana!
- Wykonaj domek! To proste! Tutaj znajdziesz opis Fundacja Lepszy Świat:
Albo tutaj Koci Pazur
Jeśli masz zgraną wspólnotę mieszkańców i miejsce (ogród przydomowy), chętnego do współpracy zarządcę, to spróbujcie zakupić gotowy domek. Propozycje na końcu artykułu.
- Znajdź odpowiednie miejsce na domek: pod balkonem, przy śmietniku, w innym miejscu, gdzie koty często przebywają.
- Jeśli kot nie ma szans zapolować na gryzonie, dokarmiaj, ALE!!!:
- Najlepsza jest sucha karma – nie zamarza.
- Koniecznie woda.
- Zamiast misek – styropianowa podkładka od żywności.
- Ustawiaj pożywienie w miejscu osłoniętym od wiatru i od opadów atmosferycznych.
- Nie wyrzucaj resztek pokarmu przed budynek.
- Kasza, drobny ryż z mięsem, podrobami – to może się znaleźć na kocim „talerzu”
Pomagajcie! Z własnego osiedlowego doświadczenia wiem, że ludzi dobrej woli, wrażliwych nie brakuje! To może być ciekawe doświadczenie edukacyjne dla Waszych dzieci i wnuków. Domek ze styropianu możecie zrobić razem!
Miłośnikom i obrońcom ptaków przypominam jedynie, że koty nie potrafią latać, a kilka upolowanych sztuk nie przetrzebi znacząco skrzydlatej populacji. (fotografie domków dla dzikich zwierząt z www.codziennypoznan.pl i www.canis.pl)
Opracowanie: Katarzyna Cincio-Gajewska
Zdjęcia: Katarzyna Cincio-Gajewska