Koniec 60-letniej tradycji X LO na Karłowicach-Różance?
Jak dowiedzieliśmy się planowane jest na 2019 rok przeniesienie Liceum Ogólnokształcącego nr X z terenu Karłowic-Różanki do budynku po Gimnazjum nr 15 przy ul. Jedności Narodowej.
Społeczność osiedla zapewnia, że wspólnie stanie w obronie tożsamości naszej szkoły. Tworzy się komitet składający się z rodziców, nauczycieli, absolwentów oraz uczniów, który będzie walczył o pozostawienie Liceum w jego tradycyjnej przestrzeni, jaką jest Osiedle Karłowice-Różanka, ponieważ to bardzo mocno wpływa na tożsamość dzielnicy.
Z uzyskanych (niepotwierdzonych) informacji wynika, że Departament Edukacji tłumaczy swoją decyzję planami rozlokowania w budynku X LO szkoły podstawowej.
Osoby sprzeciwiające się tym planom apelują do wszystkich mieszkańców Karłowic, Różanki oraz okolicznych osiedli o pomoc! Liczą na wsparcie każdego życzliwego Absolwenta, Rodzica, Ucznia i Przyjaciela szkoły.
Niezależny Portal Karłowice-Różanka włącza się w działania mające na celu zatrzymanie tego negatywnego dla Osiedla przeniesienia.
O dalszych działaniach Komitetu będziemy informować na bieżąco.
Po co kolejna szkoła podstawowa skoro jest 50 i 20 w pobliżu?
Co za bzdury w tym artykule?
Jaką tradycyjnąprzestrzenią jest Osiedle Karłowice-Różanka? To sztuczny twór administracyjny utworzoby w 1991 ro z połączenia zupełnie odmiennych urbanistycznie, funkcjonalnie i społeczne części. Nie ma i nigdy nie miał żadnej własnej tożsamości społecznej ani przestrzennej. Liceum w nowej lokacji funkcjonuje jeszcze krócej – tradycyjną jego przestrzenią był karłowicki klasztor.
Jakie mają być niby negatywne skutki dla Osiedla tego, że dość przeciętna szkoła o co najwyżej umiarkowanej renomie będzie miała swoją siedzibę gdzieś indziej?
To nieprawda, co Pan pisze. Jestem uczennicą i aktywnie biorę udział w szkolnych przedsięwzięciach. Szkoła ma wiele ważnych osiągnięć w konkursach, w tym międzynarodowych i na pewno nie jest szkołą „przeciętną”. Poszłam do tej szkoły dlatego, że jest znana z serdecznych relacji, także między nauczycielami a uczniami. Proszę samemu poczytać o osiągnięciach naszej szkoły:
http://www.lo10.wroc.pl/
XLO zyska piękny poniemiecki budynek i to, co do tej pory brakowało – piękna przestronna aula i teren wokół szkoły, przestronne boiska. Zawsze zmiany są trudne… No to teraz podpadnę 🙂
Szanowny Panie Mateuszu,
do Dziesiątki uczęszczają uczniowie z całej północy Wrocławia, także z okolicznych miejscowości, dlatego jest w tym miejscu niezbędna. Zdecydowanie jest to nieprzeciętna szkoła, ponieważ ma na koncie wiele spektakularnych osiągnięć, również międzynarodowych. Proszę samemu poczytać:
http://www.lo10.wroc.pl/
Zapewne trudno jest tracić coś, co wkomponowało się architektonicznie i kulturowo w życie dzielnicy. Na pocieszenie jednak wspomnę, że budynek przy Jedności Narodowej ma swoją historię. Poza niezaprzeczalnymi atutami, jakimi są przestronność, piękna aula i sama architektura, koniecznie trzeba wspomnieć o zacnej historii. Tam przecież mieściła się kiedyś Trójka (III LO), której jestem absolwentem. Nie dane mi było pobierać nauki w tym gmachu, lecz w obleśnej namiastce budynku przy ul. Składowej. Ale cóż ja? Po korytarzach szkoły przy ul. Jedności Narodowej chadzali zapewne tacy absolwenci Trójki, jak: Barbara Piasecka-Johnson, Anna Wanda Głębocka, czy nieodżałowani – Janusz Zakrzeński i Gabriela Kownacka. Może więc smak historii osłodzi nieco Karłowicom-Różance tę stratę.
Nawiązując do komentarza Absolwenta Trójki, pytam dlaczego „Trójka” nie chciała nawiązać do tej wspaniałej(swojej)tradycji, mimo, że otrzymała taką propozycję przed „Dziesiątką”?
Jeśli na Jedności Narodowej jest tak wspaniale, to dlaczego III LO nie chce powrócić do swojej pierwotnej lokalizacji – mieli szansę?