Film „MOTODRAMA” 1971 rok
Komedia filmowa zawiera scenę plenerową kręconą na Karłowicach, pokazującą Aleję Kasprowicza oraz Willę przy Al. Kasprowicza 46. Budynek zagrał Biuro Sportowego Klubu Motorowego.
W filmie możemy zobaczyć plejadę gwiazd polskiego kina jak również sportu. Na ekranie pojawia się znany nam z filmu „Nie ma róży bez ognia” duet Jacka Fedorowicza i Jerzego Dobrowolskiego.
Wśród sportowców wystąpili KARŁOWICZANIE, bracia bliźniacy, bokserzy Artur i Zbigniew Olechowie. Artur Olech – dwukrotnie był wicemistrzem olimpijskim w wadze muszej – w latach 1964 (Tokio) i 1968 (Meksyk). Był również brązowym medalistą mistrzostw Europy w roku 1969. Zbigniew Olech był trzykrotnie mistrzem Polski w wadze muszej (w 1959, 1961 i 1964).
Inne znane nazwiska obsady aktorskiej to: Krystyna Sienkiewicz, Iga Cembrzyńska, Roman Kłosowski, Bohdan Łazuka, Agnieszka Fitkau, Ewa Kamas, Irena Karel, Zdzisław Kuźniar, Zdzisław Maklakiewicz, Marek Perepeczko, Ewa Szykulska, Bohdan Tomaszewski, Ryszard Szurkowski, Waldemar Baszanowski, Zbigniew Pietrzykowski, Janusz Sidło, Barbara Sobbota, kolarz Janusz Kierzkowski, rajdowiec Robert Mucha.
Film opowiada historię Jacka (Jacek Fedorowicz), który jest pracownikiem poczty i zapalonym wędkarzem. Pewnego dnia łowi ryby na brzegu rzeczki (w filmie plener nad Widawą przy mostku za Świniarami na trasie do Obornik Śląskich) i przez przypadek bierze udział w odbywającym się w pobliżu wyścigu motokrosowym. Przypadek sprawia, że staje się mistrzem i gwiazdą sportu.
„Kupiony” do Klubu Motorowego, otrzymuje zatrudnienie (w czasach PRL nie było zawodowych sportowców dlatego każdy „amator” musiał pracować) jako Starszy Inspektor od Spraw Homologizacji Dyferencjałów w Garażach. Wygrywa kolejne zawody w kraju i za granicą, walczą o niego działacze sportowi i kobiety. Scena na al. Kasprowicza – pogoń fanki (pomiędzy 35-40 minutą filmu). Sława rośnie i Jacek zgadza się wystartować w rajdzie automobilowym. Co dalej? … Zachęcamy do obejrzenia filmu!
Film fabularny
Produkcja: Polska; Rok produkcji: 1971
Reżyseria – Andrzej Konic
Scenariusz – Tomasz Domaniewski
Zdjęcia – Antoni Wójtowicz
Operator kamery – Zbigniew Czajkowski
Zbigniew Kupczyk – Laboratorium
Wytwórnia Filmów Fabularnych (Wrocław)
Scenografia – Tadeusz Kosarewicz
Atelier – Wytwórnia Filmów Fabularnych (Wrocław)
Kostiumy – Teresa Zygadlewicz
Współpraca kostiumograficzna – Irena Kaczmarska
Muzyka – Waldemar Kazanecki
Ewolucje kaskaderskie – Czesław Magnowski